Crème de la crème polskiej fantastyki – saga Wiedźmin

Najpopularniejsze dzieło Andrzeja Sapkowskiego, które przyniosło mu ogólnoświatową sławę – saga “Wiedźmin” – to prawdopodobnie jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury nowoczesnej. Jest to jednak nie tylko cykl książek. Słowo wiedźmin na stałe wpisało się nie tylko do słownika języka polskiego, lecz także wielu innych. Oznacza ono rodzaj najemnego łowcy potworów, który jest głównym bohaterem cyklu. 

O czym opowiada saga?

Zawód tytułowego wiedźmin (kup już dziś, szybka wysyłka!)a wiąże się z zabijaniem potworów za pieniądze w quasi-średniowiecznym świecie stworzonym przez Sapkowskiego. Łowcy bestii, tacy jak Geralt z Rivii (główny bohater sagi), przemierzają tereny królestw północy eliminując zagrażające bezpieczeństwu ludzi istoty. Gama zawartych w serii powieści potworów jest bardzo szeroka i czerpie przede wszystkim z wierzeń słowiańskich. Tym sposobem autor pokazuje wampiry, biesy oraz wszelkiego rodzaju demony. 

Głównym tematem wydarzeń, które obejmuje saga, są losy Geralta oraz Cirilli, która dostała się w jego ręce w ramach prawa niespodzianki. Wiedźmini mają prawo do wykorzystania go gdy uratują życie człowieka, który nie ma czym zapłacić za pomoc, lub gdy dana osoba pozwoli łowcy potworów zabrać czego zapragnie. Z reguły dzieckiem-niespodzianką stawał się jeszcze nienarodzony syn uratowanego człowieka, który w przyszłości stawał się wiedźminem. Saga Sapkowskiego prezentuje wydarzenia unikalne, ponieważ dzieckiem tym stała się dziewczyna, a te nie mogą stać się łowcami bestii.

Komu spodoba się “Wiedźmin”

Stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego saga przypadnie do gustu szczególnie osobom lubiącym gatunek fantasy. Cykl książek naszpikowany jest magią oraz potworami, które są unikalne dla tych powieści. Bogatość wykreowanego świata potrafi mocno chwycić za serce i na dobre zatrzymać przy sobie czytelnika. Dobrą informacją zatem jest fakt, że “Wiedźmin” doczekał się adaptacji w postaci serialu stworzonego przez serwis Netflix. Pozwala to na nowo odkryć sagę wszystkim zagorzałym fanom, którym 5 tytułów wliczających się w cykl nie wystarczy by się nasycić.