Który tom wolę Wolę nie wybierać wcale

Na długo przed tym, zanim stał się światowym fenomenem, zachwycali się nim polscy czytelnicy. To, czym ich zauroczył, to nie aparycja ani nie muskulatura, lecz cięty język, kręgosłup moralny i… oddanie sprawie. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia dostrzeżono w nim potencjał na grę komputerową, na film i na serial. Wiedźmin jest bowiem jedyny w swoim rodzaju, ot co.

 

Wiedźmin – postać bez serca?

Geralt z Rivii zdaje się mieć wszystkie cechy, które czynią z niego antybohatera. Nie okazuje bowiem uczuć, a pod wpływem swoich tajemnych mikstur staje się maszyną do zabijania potworów. Wzbudza więc powszechny strach i respekt, co czasami objawia się okrutnymi, bezpardonowymi komentarzami okolicznych wieśniaków. Nie przebierają oni w słowach na jego widok, a on wydaje się być zupełnie na to nieczuły.

Tymczasem, pod skorupą zimnokrwistego zabójcy kryje się człowiek, który troszczy się o innych. Ktoś, kogo pozornie nie da się lubić, a kto ma przyjaciół na całym kontynencie. Ktoś, kto zamiast ciąć bezmyślnie, stara się wielu potworom pomóc, odwrócić klątwy, rozwiązać problem…

 

Wiedźmin – polski bohater

Nie da się ukryć, że Andrzej Sapkowski na dobre zapisał się w historii fantastyki – nie tylko polskiej! – tworząc uniwersum, które zainspirowało później wielu. Jego bohater, wiedźmin (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment), którego los nie był usłany różami, to obecnie postać znana właściwie każdemu. Wypromowana przez CD Projekt Red z ich grami RPG oraz karcianką GWINT czy Netflixowy hit „The witcher”, jest na językach w wielu krajach. Książki z tej serii czytane są przez młodych i dorosłych niezależnie od upodobań i doceniane na każdym kroku.

Cechuje je bowiem wspaniała narracja i doskonale zaplanowany świat przedstawiony. Niewiele jest dzieł, które tak wspaniale łączą w sobie wątki magiczne, religijne – Sapkowski nawiązuje bowiem do mitologii słowiańskiej – tradycyjne oraz polityczne – konflikty między poszczególnymi państwami, królami oraz dyplomatami skutecznie zajmują czytelnika, zachwycając go swoim poziomem skomplikowania. Intryga goni bowiem intrygę, wzbudzając ciekawość i słusznie – jest to seria, którą po prostu trzeba przeczytać.