Kultowa saga Wiedźmin

Seria Wiedźmin autorstwa pisarza Andrzeja Sapkowskiego jest najbardziej znanym cyklem polskiej fantastyki. Tytułowi wiedźmini zajmują się odpłatnym zabijaniem potworów, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Saga opowiada o losach Geralta z Rivii, którego przeznaczenie związało z Cirii – młodą królewną posiadającą potężną moc, która zapewnia jej władzę nad czasem i przestrzenią. 

Kilka słów o autorze

Andrzej Sapkowski urodził się w 1948 roku i z wykształcenia jest ekonomistą. Karierę rozpoczynał jako tłumacz fantastycznych opowiadań. Jest pisarzem, twórcą opowieści i opowiadań z gatunku fantasy. Obecnie Sapkowski jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. 

Geralt z Rivii

Geralt z Rivii, fikcyjna postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego, to główny bohater cyklu książek Wiedźmin. Jest dobrze zbudowanym mężczyznom, o kocich oczach i białych włosach – rezultat mutacji, jakie przeszedł dołączając do grona wiedźminów. W wiedźmińskiej Szkole Wilka w Kaer Morhen przeszedł okrutne szkolenie. Dzięki mutacji i treningom zyskał wytrzymałość, stał się szybszy, silniejszy oraz odporny na choroby, trucizny i uroki. 

Saga Wiedźmin

Początkiem sagi były opowiadania wydawane od 1986 roku w miesięczniku Fantastyka. Pierwsze z nich zatytułowane było “Wiedźmin”. Seria książek o wiedźminie zadebiutowała w 1994 roku, kiedy ukazała się “Krew Elfów”. Następnie wydano także: “Czas pogardy”, “Chrzest Ognia”, “Wieża Jaskółki” i “Pani Jeziora”. W 2013 roku, poza sagą do sprzedaży trafiła powieść “Sezon burz”, której akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami opisanymi w Wiedźminie. 

Światowy sukces Wiedźmina

Uniwersum Wiedźmina szybko wypłynęło poza książki, a postać Geralta z Rivii stała się międzynarodowym fenomenem i znalazła rzesze fanów. Ogromny sukces odniosły wyprodukowane przez CD Projekt Red gry fabularne, które spopularyzowały historię wiedźmina na całym świecie. Wydano komiksy i kolekcjonerskie monety dla miłośników Geralta. Powstały ekranizacje powieści, zarówno polskie, jak i zagraniczne. W 2019 roku Netflix wyprodukował pierwszy sezon serialu The Witcher, który w ciągu pierwszych czterech tygodni po premierze obejrzało aż 76 mln abonentów. Po sukcesie pierwszego sezonu, pod koniec 2021 roku ukazał się kolejny sezon, który również okazał się hitem. Netflix zapowiedział już prace nad 3 sezonem Wiedźmina.